2010. január 20., szerda
Hozzávalók:
- 2 kg vastaghúsú
paradicsompaprika,
- 1 kg padlizsán,
- 4 dl olaj,
- 1 fej fokhagyma,
- só, törött bors,
- csípős paprika,
- cukor,
- és ecet ízlés szerint.
(szerb paprika-padlizsán mártás)
A megmosott padlizsánt előmelegített, forró sütőbe tesszük, és addig sütjük, amíg láthatóan megég a héja. Ezután fa vagy műanyag késsel meghámozzuk. A zöldpaprikát ugyancsak megsütjük és meghámozzuk. A darabokra vágott padlizsánnal együtt favillával összetörjük. Lábosba rakjuk, ráöntünk 3,5 dl olajat, majd folytonosan kevergetve addig főzzük, amíg az egészből pép lesz. Közben megsózzuk, megcukrozzuk, és annyi ecetet töltünk bele, hogy kellemesen pikáns legyen, de ne túl savanyú. Végül belekeverjük a zúzott fokhagymát, és még egyszer fölforraljuk. Jól kiforrázott kicsi üvegekbe töltjük, tetejére rácsorgatunk egy teáskanálnyit a maradék olajból, és azonnal lekötve, száraz gőzben hagyjuk kihűlni.
Megjegyzés: Az ajvár kiváló fűszerkeverék különféle pikáns mártások készítéséhez, levesek ízesítéséhez. Hideg mártásként majonézzel vagy tejföllel-kefirrel összekeverve sültek mellé is tálalható. A felbontott üveg tartalma kizárólag a hűtőszekrényben tárolható.
Másik változat
Hozzávalók:
- kb. 20 db pirosra érett
húsos paprika (elefántfül),
- 1 kg paradicsom,
- 1,5 dl olaj,
- só,
- 4-5 gerezd fokhagyma.
A paprikákat megsütjük platnin. A paradicsomot megmossuk és azt is megsütjük, majd meghámozzuk, és a paprikával együtt húsdarálón ledaráljuk. Nagyobb lábasban megmelegítjük az olajat, hozzáadjuk a darált paradicsomot és a paprikát, majd sózzuk, és hozzáadjuk a szétnyomkodott fokhagymát is. Sózzuk még ízlés szerint, és kb. 1,5 óra alatt, […]
Kategória: Mártások, öntetek |
feltöltötte: ketti |
Ajvár bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 20., szerda
Hozzávalók 5–6 személyre:
- 80 dkg sertéshús
(porcos, kissé zsíros),
- 40 dkg máj,
- 30 dkg vöröshagyma,
- 3 dkg vöröspaprika,
- fokhagyma,
- köménymag, só,
- 1–2 fehér paprika,
- 2–3 szem paradicsom.
A hagymasalátához:
- 60 dkg hagyma,
- kevés só, cukor,
- ecet és felforralt víz.
Halasi specialitás, a magyar konyha jellegzetességeit ötvöző ételféleség. A városban és környékén igen közkedvelt, különösen téli disznóvágások idején. Fontos az alapanyagok gondos összeválogatása, mert így valóban gazdag lesz íz- és zamatanyagokban. Lényegében sertés pörköltet készítünk, májat abálunk, szeletelünk, majd vöröshagymából (ami lehet lilahagyma is) kellemes ízű salátát készítünk. Ezek kerülnek rétegezésre, átforgatásra és kellően pihentetve összeérlelésre.
Készítése: A felolvasztott zsiradékban apróra vágott vöröshagymát üvegesítünk. A tűzről félrehúzva pirospaprikával megszórjuk, elkeverjük. Hozzáadjuk a kockára vágott, megmosott húst (dagadó, porcos oldalas). Sózzuk és zsírjára pirítjuk. Kevés vizet adva hozzá rövid lében lefedve pároljuk nem túl puhára. Ízlés szerint fűszerezhető darált köménnyel, fokhagymával, zöldpaprikával és a végén paradicsommal. A jó pörkölt leve rövid, tartalmas. Felszínén élénk piros színű zsiradék (paprika szín) található. A „zsenge” sertésmájat sós lében megabáljuk, hűtjük és vékony lapokra szeleteljük. A hagymasalátához karikára szeleteljük az alapanyagot, leforrázzuk sós vízben, de ügyeljünk arra, hogy roppanós maradjon. Finoman ízesített salátaecetben érleljük. A lilahagyma kellemes színhatást biztosít. A savanyú májhoz az így készült anyagokat rétegezzük: pörkölt, hagyma, saláta, máj, stb. Átforraljuk a tetejére pár forrázott, vagy […]
Kategória: Húsételek |
feltöltötte: ketti |
Halasi savanyú máj bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 20., szerda
Hozzávalók 4 személyre:
- 4 nagyobb, vagy 8 kisebb
húsos zöldpaprika,
- 6 db keménytojás,
- 1 db nyers tojás,
- 40–50 dkg sonka,
- só, csipetnyi őrölt bors,
- 1 evőkanál olaj.
A mártáshoz:
- 2 evőkanál olaj,
- 1 kis fej vöröshagyma,
- 2–3 gerezd fokhagyma,
- 1 kg friss vagy
konzervparadicsom,
- só, őrölt bors,
- 2 friss rozmaringág,
vagy 1 kiskanál
szárított rozmaring.
A keménytojást meghámozzuk, a sonkával együtt apróra vágjuk, és a nyers tojással összedolgozzuk. Megborsozzuk, és ha a sonka nem elég sós, kissé meg is sózzuk. A zöldpaprika szár felőli részéről egy szeletet levágunk (a mélyhűtöttről még fagyottan), és a sonkás tölteléket beletömködjük. Tűzálló tálat az olaj felével kikenünk, a töltött paprikákat egymás mellé belefektetjük, és a maradék olajjal megkenjük. 200 fokos (gáz 6. fokozat) sütőbe tolva körülbelül fél óráig sütjük. Közben elkészítjük a mártást: a hagymát finomra vágva az olajon megfonnyasztjuk, a tört fokhagymát és a meghámozott, összevagdalt paradicsomot beleforgatjuk. Sóval, borssal, rozmaringgal fűszerezzük, és fedő alatt, kis lángon 25 percig pároljuk. Ha túl híg lenne, a végén a fedőt levéve kissé besűrítjük. A rozmaringágat kidobjuk és a paprikákat meglocsoljuk a mártással. Petrezselymes, zöldséges rizzsel tálaljuk.
Kategória: Egytálételek, Tojás ételek |
feltöltötte: ketti |
Olaszos töltöttpaprika bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 19., kedd
Hozzávalók 4 személyre:
- 0,8–1 kg báránycomb, vagy lapocka,
- 3–4 evőkanál olaj,
- 1 jó nagy fej vöröshagyma,
- 6–8 gerezd fokhagyma,
- 2 szál (vagy egy kávéskanál
szárított) rozmaring,
- só,
- egy evőkanál natúr paradicsompüré.
A körethez:
- 60 dkg kelbimbó,
- 15 dkg húsos füstölt szalonna,
- ½ dl citromlé,
- só, bors.
A húst megmossuk, leszárítjuk, felvágjuk és téglalap formán kiterítjük. A hagymát megtisztítjuk. Megsózzuk a húst, a fokhagyma felét vékonyra szeletelünk, a húson a megmosott rozmaringlevelekkel együtt elterítjük és rákenjük a paradicsompürét is. Összetekerjük, formázzuk, és megkötözzük.
A sütőt 160 °C-ra (gázsütő 1. fokozat) előmelegítjük. Felszeleteljük a hagymát és a maradék fokhagymát, beletesszük egy tepsibe, ráhelyezzük a húst. Meglocsoljuk az olajjal, öntünk alá kevés vizet, és a sütőben puhulásig (kb. egy óra) sütjük. Közben gyakran locsolgatjuk, ha szükséges, pótoljuk a vizet. Amíg a hús sül, elkészítjük a köretet: megtisztítjuk a kelbimbót, majd enyhén sós, citromos forró vízbe tesszük, 10–12 percig főzzük. A szalonnát kockákra vágjuk, zsírjára pirítjuk. A kelbimbót leszűrjük, azonnal a szalonnára dobjuk. Sózzuk, borsozzuk, és lefedve pár perc alatt összepároljuk.
Kategória: Sűltek |
feltöltötte: ketti |
Fokhagymás báránysült bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 19., kedd
Hozzávalók 4 személyre:
- 30 dkg elegyes marhahús
némi csonttal,
- 2 szál sárgarépa,
- 1 szál petrezselyemgyökér,
- 1 közepes fej vöröshagyma,
- 10 dkg előre megfőzött szárazbab,
- 10 dkg zöldbab,
- 10 dkg laskára vágott káposzta,
- 1 gerezd fokhagyma,
- 10 dkg zöldborsó,
- egy marék tészta,
- egy kevés olaj,
- 2 evőkanál natúr paradicsompüré,
- só, bors,
- 2 evőkanál apróra vágott
petrezselyemlevél,
- reszelt parmezánsajt.
(olasz zöldségleves)
A húst és a csontot kevés vízben megfőzzük, kivesszük a levéből és földaraboljuk. Az apróra vágott hagymát, fölkarikázott zöldségeket megfuttatjuk az olajban. Hozzáadjuk a káposztát, néhány perc múlva a zöldbabot, a megfőtt szárazbabot és felengedjük a levessel és a szárazbab főzőlevével. Fűszerezzük, félóráig főzzük, akkor beletesszük a borsót is és belefőzzük az összetördelt tésztát. A tetejét ízlés szerint meghintjük a petrezselyemlevéllel és reszelt sajttal.
A minestornét nagyon sokféleképp főzik, minden vidéknek megvan a jellemző specialitása, sőt a piacon éppen kapható nyersanyagok szerint is változik az alapanyagok összetétele.
Kategória: Levesek hússal |
feltöltötte: ketti |
Minestrone bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 19., kedd
Hozzávalók 4 személyre:
- 40 dkg birka (ürü) színhús,
- 30–40 dkg mócsingos, csontos hús,
- 25 dkg tarkabab,
- 1 szál sárgarépa,
- 1 kisebb szál petrezselyemgyökér,
- egy cikk zeller,
- 1 nagyobb fej vöröshagyma,
- 2–3 evőkanál lecsó
(vagy zöldpaprika és paradicsom),
- 1–2 gerezd fokhagyma,
- 2 evőkanál zsír,
- 1 púpozott evőkanál pirospaprika,
- só, bors,
- 2 dl száraz vörösbor.
A zsiradékból, hagymából, paprikából pörköltalapot készítünk, amin a lefaggyúzott, lehártyázott, fölkockázott húst kissé megkapatjuk (vigyázva, nehogy a paprika megégjen, mert akkor keserű lesz az étel!). Fölengedjük annyi vízzel, hogy ellepje sózzuk, borsozzuk és a vörösbor időnkénti hozzátöltögetésével félpuhára megfőzzük. Közben egy másik fazékban, kevés vízben a babot is csaknem készre főzzük. Elegyítjük a babot a levessel, beletesszük a lecsót, a zöldségeket, a fokhagymát, felengedjük a bab főzőlevével, esetleg egy kis forróvízzel, ha szükséges, még sózzuk és készre főzzük. Csipetkével, cseresznyepaprika-krémmel kínáljuk.
Kategória: Egytálételek, Levesek hússal |
feltöltötte: ketti |
Birkagulyás babbal bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 17., vasárnap
Hozzávalók 4-5 személyre:
- 1,5 kg ponty,
- 1 kg burgonya,
- 15 dkg füstölt szalonna,
- 2 fej vöröshagyma,
- 6–8 dkg zsír,
- egy kevés pirospaprika, só,
- 1 evőkanál liszt,
- 3 dl tejföl,
- 3–4 db zöldpaprika,
- 2–3 db paradicsom
(vagy 5–6 evőkanál lecsó).
A pontyot megmossuk, megtisztítjuk és beirdaljuk. A vágásokba vékony szalonnaszeletkéket teszünk. A halat kívül-belül besózzuk és meghintjük egy kevés pirospaprikával. Egy tepsit kikenünk zsírral, az aljára karikára vágott főtt burgonyát teszünk, rárakjuk a halat, beborítjuk a karikára vágott hagymával, zöldpaprikával, paradicsommal, megöntözzük olvasztott zsírral és a forró sütőbe tesszük. Ha a hal már félig megsült, megöntözzük a liszttel elkevert tejföllel és készre sütjük.
Kategória: Halételek |
feltöltötte: ketti |
Rácponty bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 17., vasárnap
Hozzávalók 5-6 személyre:
- 50 dkg sovány marhahús,
- 50–60 dkg savanyúkáposzta,
- 15–20 dkg gomba (legjobb a vargánya),
vagy egy-két evőkanálnyi szárított gomba,
- 2 szál sárgarépa,
- 2 szál petrezselyemgyökér,
- 1 kisebb zellergumó egy-két levelével,
- 1–2 db burgonya,
- 2 közepes fej vöröshagyma,
- 3–4 gerezd fokhagyma,
- 2 db babérlevél,
- 1 evőkanál összevágott kaporlevél,
- 1 evőkanál összevágott petrezselyemlevél,
- 1 evőkanálnyi vaj,
- 1 dl tejföl,
- 1 evőkanál natúr paradicsompüré,
vagy egy friss paradicsom,
- 8–10 szem feketebors,
- 1 kávéskanál majoránna, vagy angelikalevél.
(orosz káposztaleves hússal, zöldségekkel)
Sűrű vagy teljes Scsi
A marhahúsból a gyökérzöldségek felével, az egyik hagymával, sóval, borssal levest főzünk (kb. 2 óra), majd a szétfőtt zöldségeket kidobjuk, a húst földaraboljuk, a levest leszűrjük. A káposztát vastagfalú edénybe rakjuk, hozzáadjuk a vajat, 3-4 dl forróvizet és középmeleg sütőben fedő alatt puhára pároljuk. A szárított gombát két-három órára beáztatjuk, majd egész kevés vízben előfőzzük
(ha friss gombánk van, azt csak leforrázzuk).
A húslevesbe visszatesszük a húst, hozzáadjuk a gyökérzöldségek másik felét, hasábokra vágva, a megtisztított, fölkockázott krumplit, a káposztát, a gombát, levével együtt, a paradicsomot (meghámozva, negyedelve) és a másik fej vöröshagymát nagyon apróra vágva. Addig főzzük, míg a zöldségek megpuhulnak. Akkor hozzáadjuk a finomra vágott fokhagymát, sózott gombát, zöldfűszereket fölforraljuk és meleg helyen lefedve állni hagyjuk kb. negyedóráig. Tálalás előtt tejfölözzük.
Scsi szárazbabbal
Ugyanúgy készül, mint a klasszikus leves, de kevesebb káposztát teszünk bele, valamint […]
Kategória: Levesek hússal |
feltöltötte: ketti |
Scsi bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2010. január 17., vasárnap
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 kg vegyes apróhal,
- 50-60 dkg halfej,
- 4 vastagabb szelet filézett hal,
- 50 dkg ikra és tej,
- 1 szál sárgarépa,
- 1 szál petrezselyemgyökér,
- 1 közepes fej vöröshagyma,
- 10 szem feketebors,
- 3-4 szem szegfűbors,
- 1 mokkáskanál paradicsompüré,
- só,
- (esetleg, ízlés szerint egy cső erőspaprika)
A kishalakból, fejekből, zöldségekből, a fűszerekkel erős hallevest főzünk. Amikor minden teljesen megfőtt, a levest leülepítjük, leszűrjük, majd visszatesszük a tűzre és belefőzzük a halszeleteket és a tejet, ikrát. Apró tésztát kifőzünk és azzal kínáljuk.
Kategória: Levesek hallal |
feltöltötte: ketti |
Hal erőleves bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
2009. április 19., vasárnap
Hozzávalók:
- 20 dkg füstölt tarja,
- 20 dkg sertésapró,
- 30 dkg tengerikása,
- 1 dl olaj,
- 10 dkg vöröshagyma,
- 2 dl tejföl,
- 5 dkg paradicsompüré,
- 1 kg savanyú káposzta,
- paprika, bors,
- fokhagyma, ételízesítő.
A füstölt tarját a sertésapróval együtt ledaráljuk, hozzáadjuk a tengerikását, ízesítjük, fűszerezzük. A kész tölteléket savanyú káposztalevélbe töltjük, majd paradicsomos alaplével leöntve megfőzzük.
Tejfellel lelocsolva tálaljuk.
Kategória: Egytálételek |
feltöltötte: kgyt |
Szatmári töltöttkáposzta bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva